პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი − დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირის ან დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირის მიერგანსაზღვრული/დანიშნული პირი, რომელიც “პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონით გათვალისწინებულ ფუნქციებსასრულებს.
საჯარო დაწესებულება, სადაზღვევო ორგანიზაცია, კომერციული ბანკი, მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია, საკრედიტო ბიურო, ელექტრონულიკომუნიკაციის კომპანია, ავიაკომპანია, აეროპორტი, სამედიცინო დაწესებულება, აგრეთვე დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირი/დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირი, რომელიც ამუშავებს დიდი რაოდენობით მონაცემთა სუბიექტების მონაცემებს ან ახორციელებს მათი ქცევის სისტემატურდა მასშტაბურ მონიტორინგს, ვალდებული არიან დანიშნონ ან განსაზღვრონ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი უზრუნველყოფს:
ა) მონაცემთა დაცვასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, მათ შორის, მარეგულირებელი სამართლებრივი ნორმების მიღების ან შეცვლის შესახებ,დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირის, დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირისა და მათი თანამშრომლების ინფორმირებას, მათთვის კონსულტაციისა და მეთოდური დახმარების გაწევას;
ბ) მონაცემთა დამუშავებასთან დაკავშირებული შიდა რეგულაციებისა და მონაცემთა დაცვაზე ზეგავლენის შეფასების დოკუმენტის შემუშავებაში მონაწილეობას, აგრეთვე დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირის ან დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირის მიერ საქართველოს კანონმდებლობისა და შიდა ორგანიზაციული დოკუმენტების შესრულების მონიტორინგს;
გ) მონაცემთა დამუშავებასთან დაკავშირებით შემოსული განცხადებებისა და საჩივრების ანალიზსა და შესაბამისი რეკომენდაციების გაცემას;
დ) პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურისგან კონსულტაციების მიღებას, დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირისა და დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირის წარმომადგენლობას პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურთან ურთიერთობაში, მისი მოთხოვნით ინფორმაციისა დადოკუმენტების წარდგენას და მისი დავალებებისა და რეკომენდაციების შესრულების კოორდინაციასა და მონიტორინგს;
ე) მონაცემთა სუბიექტის მიმართვის შემთხვევაში მისთვის მონაცემთა დამუშავების პროცესებისა და მისი უფლებების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას;
ვ) დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირის ან დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირის მიერ მონაცემთა დამუშავების სტანდარტების ამაღლების მიზნით სხვა ფუნქციების შესრულებას.
დამუშავებისთვის პასუხისმგებელ პირებს საკუთარი შეხედულებისამებრ უფლება აქვთ, დანიშნონ ან განსაზღვრონ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი.
დამუშავებისთვის პასუხისმგებელმა პირებმა ან დამუშავებაზე უფლებამოსილმა პირებმა შეიძლება დანიშნონ ან განსაზღვრონ საერთო პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი იმის გათვალისწინებით, რომ უზრუნველყოფილი იქნება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცრის მიერ თავისი ფუნქციების სრულფასოვანი შესრულება. თუ დამუშავებისთვის პასუხისმგებელი პირი ან დამუშავებაზე უფლებამოსილი პირი საჯარო დაწესებულებაა, აგრეთვე დასაშვებია რამდენიმე სახელმწიფო დაწესებულებისთვის საერთო პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცრის დანიშვნა ან განსაზღვრა ამ დაწესებულებების ორგანიზაციული სტრუქტურისა და ზომის გათვალისწინებით.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი კონკრეტული ვითარების გათვალისწინებით ანგარიშვალდებული უნდა იყოს მაქსიმალურად მაღალი დონის მმართველობის სტრუქტურის წინაშე.
დამუშავებისთვის პასუხისმგებელმა პირმა და დამუშავებაზე უფლებამოსილმა პირმა უნდა უზრუნველყონ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცრისსათანადო ჩართულობა მონაცემთა დამუშავებასთან დაკავშირებით მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, უზრუნველყონ იგი შესაბამისი რესურსებით, აგრეთვე უზრუნველყონ მისი დამოუკიდებლობა საქმიანობის განხორციელებისას.

Who is the Personal Data Protection Officer?
Personal Data Protection Officer - An individual designated/appointed by the person responsible for processing or by an authorized person, who performs the functions provided by the Georgian law on "Personal Data Protection."
Which organizations are required to appoint a personal data protection officer?
Public institutions, insurance organizations, commercial banks, microfinance institutions, credit bureaus, electronic communications companies, airlines, airports, medical establishments, as well as responsible persons/entities who process large amounts of data subjects' information or conduct systematic and large-scale monitoring of their behavior, are required to appoint or designate a personal data protection officer.
What functions does the officer perform?
The Personal Data Protection Officer ensures:
a) Informing the data processing officer, authorized person, and their employees on issues related to data protection, including the adoption or amendment of regulatory legal norms, providing consultation and methodological assistance to them;
b) Participating in the development of internal regulations related to data processing and the document assessing the impact on data protection, as well as monitoring the compliance with Georgian legislation and internal organizational documents by the data processing officer or authorized person;
c) Analyzing applications and complaints related to data processing and providing appropriate recommendations;
d) Receiving consultations from the Personal Data Protection Service, representing the data processing officer and authorized person in interactions with the Personal Data Protection Service, presenting information and documents at its request, and coordinating and monitoring the execution of its assignments and recommendations;
e) Providing the data subject with information about data processing procedures and their rights in case of inquiry;
f) Performing other functions to enhance data processing standards by the data processing officer or authorized person.
If the law does not require me, can I still appoint a personal data protection officer?
The individuals responsible for processing have the discretion to appoint or designate a personal data protection officer.
Is it possible for several organizations to have a common officer?
Persons responsible for processing or those authorized for processing may appoint or designate a common personal data protection officer, ensuring that the personal data protection officer is able to perform their functions fully. If the person responsible for processing or the authorized person is a public institution, it is also permissible to appoint or designate a common personal data protection officer for several state institutions, taking into account the organizational structure and size of these institutions.
To whom should the officer be accountable?
The personal data protection officer should be accountable to the highest governance structure, taking into consideration the specific circumstances.
What obligations does the organization have towards the officer?
The person responsible for processing and the person authorized for processing must ensure the proper involvement of the Data Protection Officer in the decision-making process on important matters related to data processing, provide them with the appropriate resources, and ensure their independence in the execution of their duties.